ozónová dezinfekce

a nejen desinfekce... moc fajn věcička, která hoooodně usnadní život v domácnosti.


Všude možně píšu, že se angažuji do osvěty osmotických čističek na vodu, a panu inženýrovi dělám reklamu kudy chodím. Protože já si život bez čisté vody nedovedu představit. A nejen já - i všichni kdo osmotickou čističku mají.
Když byl asi druhý týden celostátní karantény kvůli covid-19, tak jsem nutně musel za panem inženýrem do laboratoře pro náhradní filtry do mé osmózy. Jistota je jistota a tak odběr filtrů proběhl bezkontaktně, tak, že jsem si je vzal za brankou.
S filtry jsem tam měl nějakou krabičku navíc. Zavolal jsem panu inženýrovi a říkal že to mám dárek. A vysvětlil mně , jak se s dárečkem operuje. Byl to ozonový čistič vzduchu.

Ozónový generátor jehož produkt je tříatomový kyslík O3 - ozón.
Ozon je silná a jediná účinná nechemická a mírumilovná desinfekce na
viry a bakterie. Ničí i větší parazity a hmyz. Dokonce zlikviduje i pachy ( rozbourá vazbu organickým plynům).
Vůbec se nedá porovnávat s téměř neúčinnými UV lampami. Ty musí být silné. Navíc neošetří u předmětů stranu, která je ve stínu, na kterou nedopadá záření. A to je asi polovina.že?
Není jedovatý jako chlor a podobné dezinfekce. Na rozdíl od nich dokonale vydezinfikuje vše suchou cestou. Jak vzduch, tak i veškeré povrchy.

Něco jako návod


Byl jsem poučen, že po zapnutí první tři vteřiny bude kolem vonět vzduch jak na horách v lese. Tato vůně se asi ve čtvrté vteřině změní na vůni jako u staré kopírky, která při kopírování taky pěkně voní ozonem.
Po více vteřinách je ozon tak silný, že se necítí nic. Vlastně cítí - silná bolest na hrudi od toho, jak ozon naleptal nezvratně plíce.
Proto má generátor časový spínač jako minutka na vaření vajec.
Nastavím podle velikosti místnosti minuty (já dávám 2O minut), zatajím dech. zmáčknu start a bez dýchání opustím místnost.
Po dvaceti minutách se generátor vypne, ale do místnosti můžu až za 40 minut. To se ozon rozpadne. Raději ale vcházím opět se zatajeným dechem (ne údivem, ale nedýchám)běžím rovnou k oknu, které pro jistotu dokořán otevřu.
Tam vejdu asi po půl hodině. A pánové, voní to tam jak na horách v lese. Ozonová vůně ze stěn už není jedovatá, ale stopy po ozonu jsou naopak léčivé, tajně jako horský vzduch.

...a výsledek


První pokusy jsem dělal v koupelně, kde jsem rozházel po zemi obleční (i boty!), ve kterém jsem byl venku mezi lidmi.
Koupelna se musela často větrat, byla vždy trochu cítit zatuchlinou a plísní. I v zimě jsme museli mít zlehka otevřenou větrací mezírku v okně. A teď i po měsíci od nechtěného vygenerátorování, krásně voní.
A překvapivě mi pěkně vonělo i oblečení, které jsem dezinfikoval před praním (peru ve studené vodě).
Takže tričko a košile nešla do pračky, ale ještě posloužily na jeden den. Klidně by mohly i na víc.
Do "suchého praní" se dají dát třeba rozešpiněné utěrky a ručníky. Nebo nepratelné věci - propocené přilby, boty, kožené rukavice, sako (to zkusím na střídačku - jednou čistírna, jednou sucháč.
Dal by se zavést i nějaký systém suchého praní. Šetřil by nejen vodu ale i oblečení.
Vyzkoušel jsem generátor i v autě, kde mám velkou spotřebu vonících stromečků. A výsledek byl stejný jako v koupelně - voní novotou.
Kdybych měl ledničku, šup, už by tam byl na 10 minut.
Hodně práce udělá ve špajzu, který provoní ale prodlouží trvanlivost ovoce a vůbec všech potravin.
Určitě ozonem "provoním" na podzim zeleninu a ovoce na uskladnění. Neměla by se kazit.
Na jaře místo chemického moření zkusím projet sadbový česnek ozónem.
Na první fotografii je vlevo generátor, a věci, které jsem přinesl z obchodu.
Akorát se dívám, že jsem nevyndal peníze z peněženky. Tak příště.
A docela je fajn, když barák nesmrdí savem, ale voní lesem.

NákupPo těchto úžasných zkušenostech jsem chtěl co nejvíc šířit generátorovou osvětu mezi přátele, a chtěl jsem přidat generátor na stránku "kde co koupit" . A tu jsem narazil... Hledal jsem, jako vždy, pro přátele nejkvalitnější a nejlevnější variantu. Kvalita se nemusí hledat. Generátor jsou jen dvě kovové desky, které jsou ve všech značkách stejné. Takže jsem hledal na internetu jen prodejce s rozumnou cenou. Náhradní deska stojí stovku. Tak jsem odhadl cenu za 3 desky, keramický držák, kryt, vypínač, minutka a kabel... Plus práce a doprava... bratru max. za 4000,- . Odhadl jsem to dobře. Všude v zahraničí stojí kolem 150,- $. OK, u nás bude stát trošku víc - něco na clo a DPH. Ouha - lišáci obchodníci zneužili situace a bim - 15.000,-. Nakonec jsem se domluvil s jedním německým eshopem, že nám do měsíce doveze pár kousků z USA. Hned je šoupnu na osmozy.
Dokonce jsem viděl na iternetu že si nějaký expert dal generátor do igelitového pytle, dal si tam nohu, zavázal pod kolenem a léčil si tak plísně na nohou.
Jo, a málem bych zapomněl na domácí mazlíčky. Můžeme jim krásně vydezinfikovat jejich pelíšky a příbytky.

Pozor na domácí čističky vzduchu


Poslední dobou obchodníci nabízí pračky vzduchu s ionizační jednotkou. To je mini pidi ozónový generátor, který vypouští do vzduchu malé množství ozonu. Takže je zapnutá stále, když jsou lidé v místnosti. Množství produkovaného ozónu je tak malé, že čistička skoro nic nevydezinfikuje, ale zas to stačí k lehkému poškození plic. Všude ve světě jsou tyto pračky vzduchu zakázané. Tak je zahraniční výrobci honem pod cenou nabídli českým prodejcům. A ti je opět předražené dávají na trh. Když chci mít v místnosti čistý vzduch, tak si pořídím pořádnou diskovou pračku vzduchu (je na vodu).

Dobrý, ne? :-)


zpět na index < <


16